Sığla Ormanları

Bugün yok olmaya yüz tutmuş Sığla Ormanları Dalyan’da görebileceğiniz bir doğa hazinesi…

Sığla ağacı (Liquidambar orientalis), Türkiye’de Güney Ege ve Batı Akdeniz bölgelerinde sınırlı alanlarda yetişen bir bitki türü. Yerel dilde “Günlük ağacı” olarak bilinen sığla, 20 metreye kadar boylanabilen, görünüş olarak çınara benzeyen bir tür.

Muğla’da Marmaris, Datça, Köyceğiz, Ortaca, Dalaman ve Fethiye bölgelerinde yetişen Günlük Ağaçlarının bulunduğu alanlar bugün, ne yazık ki tarla, bahçe ve arazi açılabilmesi için yok olma tehlikesi ile karşı karşıya.

Sığla Ağaçları

PARFÜM VE TIP’TA ÖNEMLİ BİR MADDE; SIĞLA YAĞI

Türkiye’de koruma altında olan Günlük Ağacından elde edilen Sığla Yağı, Mısır Kraliçesi Kleopatra’nın aşk iksiri olarak bilinirmiş. Kleopatra, sığla yağından elde edilen parfümü kullandığı belirtilir. Yine eski Mısırlılar tarafından da yağ mumyalamada kullanılıyormuş. Günlük ağacından elde edilen yağ günümüzde hala kozmetik dünyası için çok önemli bir etken madde.

Sığa yağı ayrıca sağlıkta da kullanılıyor. Antiseptik özelliği sayesinde Hipokrat döneminden bu yana ilaçlarda kullanılan bir etken madde.

Sığla Ağaçları

GÜNLÜK (SIĞLA) YOĞURTLAMASI

Günlük Ağaçlarının Mart ayında verdiği yeni filizler bölgede yemek olarak ta kullanılıyor. Bu filizler ile yapılan sığla yoğurtlaması bugün hala bölgede çok sık yapılan bir yemek türü.

(Bknz: https://muglayerelhaber.com/agac-yapragi-yermisiniz)

NEREDE VAR? NASIL GİDİLİR?

Geçmişte Köyceğiz’den Dalaman’a hatta Fethiye’ye kadar aralıksız devam eden Günlük ormanları günümüzde ne yazık  ki bölge bölge kalmış durumda. Dalyan civarında Eski Köyceğiz yolu olarak bilinen yol üzerinde Tepearası, Eskiköy ile, Ortaca-Dalyan yolu üzerinde Okçular ve Kemaliye’de hala Günlük ormanlarını görmek mümkün.

Diğer Yazılar

Bazı Başlıklar

Köyceğiz’de görülmesi gereken 10 yer

"10" bölümünde bu hafta Köyceğiz'i ele aldık. Birçok gezilecek ve görülecek yeri olan Köyceğiz'in aklımıza gelen ilk 10 görülmesi gereken yerini derledik. İşte Köyceğiz'e gelenlerin görmesi gereken 10 yer.

Dalyan’da yapılması gereken 10 şey

Dalyan'a gelenler için pek çok alternatif aktivite bulunuyor. Bunlardan bizim aklımıza gelen ilk 10 tanesini bu yazıda derledik. İşte Dalyan'da yapılması gereken 10 şey.

Kuş Gözlemciliği

Deniz, doğa ve tarih konusunda bir cennet olan Dalyan’ın bir diğer doğal zenginliği de Kuş Gözlemciliği. Bölgede bulunan yüzlerce kuş türü, kuş meraklılarının karşısına, mükemmel bir alternatif etkinlik olarak çıkıyor.

Dalyan’a nasıl gidilir?

Muğla'nın Ortaca ilçesinde bulunan Dalyan'a ulaşmak çok kolay. Dalyan'a alternatif ulaşım yöntemlerini yazımızda..

Dalyan-Ortaca Minibüs Saatleri

Dalyan ile Ortaca arasındaki minibüs seferlerinin gün ve saatlerini buradan okuyabilirsiniz.

Avrupa’nın en iyi plajı, İztuzu Plajı

Dalyan denilince akla ilk gelen gidilecek yer şüphesiz İztuzu Plajı . Avrupa’nın en iyi...

Popüler Kategoriler

Yorumlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

tr_TRTurkish