Kuş Gözlemciliği

Deniz, doğa ve tarih konusunda bir cennet olan Dalyan’ın bir diğer doğal zenginliği de Kuş Gözlemciliği. Bölgede bulunan yüzlerce kuş türü, kuş meraklılarının karşısına, mükemmel bir alternatif etkinlik olarak çıkıyor.

Dalyan’ın bir başka özelliği de mükemmel bir kuş merkezi olması. Köyceğiz gölü ile gölü denize bağlayan 12 km.uzunluğundaki Dalyan Kanalları’nda 200’ü aşkın kuş türü bulunuyor ve bunların birçoğu bu bölgede yumurtluyor. Bölgede, Asarlık Mevkii olarak adlandırılan alan kuş yumurtlama ve üreme alanı konumunda.

Dalyan Kanalları ile Köyceğiz Gölü’nde bulunan bazı kuş türleri ise şunlar.

Dalyan'da kuş gözlemciliği
Sibirya Kazı

Öncelikle Dalyan’a özgü olan Yalı Çapkını. Bunun yanı sıra, Göçmen Kuşlar, Ördek, Yabankazı, Sakarmeke, Bıldırcın, Karabatak, Martı, Göçer olarak Üveyik, Kuğu, Çavuşkuşu, Bozcabatık, Tarlakuşu, Çalıkuşu, Saka, İspinoz, Sığırcık, Kızkuşu, Yağmurcu, Flamingo, Serçe, Karga, Alacakarga, Sutavuğu (börüllü), Alakanat, Güvercin, Keklik, Sarıkuşu ve Gökkarga ile Deniz Kuşları, Çinçinkarabaş, Kaderkuşu, Kızkuşu, Dümbe, Kazgarakulak, Balıkçılkuşu, Ördeklerin tüm türleri, Denizhorozu, Pelikan, Flamingo, Küçük Balaban, Küçük Kartal, Yılan Kartalı, Küçük Kerkenez, Gülen Sumru, Arı Kuşu, Çeltikçi, Ergüvani, Alaca Balıkçıl, Kılangıç, Saz Bülbülü ve Sibiryakazı gibi türler bulunuyor. Dalyan’da görülebilen bazı nadir türleri görmek ve görüntülemek için her yıl Dünya’nın pekçok yerinden çok sayıda insan geliyor.

Dalyan'da kuş gözlemciliği
Yılan Kartalı

Ayrıca, Sarıgerme, Akdoğan Ovası, Okçular ve Kemaliye’de leyleklerin merkezi konumunda. Buralarda bulunan hem doğal hem de yapay yuvaların sahipleri, Mart ayı itibariyle buraya geliyor ve göz zamanlarına kadar burada kalarak yumurtluyorlar.

Kuş Gözlemciliği için Dalyan’da tekne turları düzenleniyor. Bunun yanı sıra bireysel olarak da kiralayabileceğiniz tekneler ile kuş gözlemciliği yapabileceğiniz alanlara gidebilirsiniz.

Kuş Gözlemciliği yaptınız sırada, bölgede yaşayan çok sayıda sürüngen ve böcek türü de karşınıza çıkacak. Bu yönden de Dalyan hayvanları doğal yaşantılarında incelemek için müthiş bir fırsat sunuyor.

Tabii unutmadan, Dalyan yaz, kış ve mevsimsel olarak pekçok göçmen kuş türünün konakladığı bir alan olduğu için her mevsim burada göreceğiniz kuş türü de değişim gösterecektir. Bu yönüyle de kuş gözlemciliği için farklı mevsimlerde mutlaka Dalyan’a geliniz.

Diğer Yazılar

Bazı Başlıklar

Köyceğiz’de görülmesi gereken 10 yer

"10" bölümünde bu hafta Köyceğiz'i ele aldık. Birçok gezilecek ve görülecek yeri olan Köyceğiz'in aklımıza gelen ilk 10 görülmesi gereken yerini derledik. İşte Köyceğiz'e gelenlerin görmesi gereken 10 yer.

Dalyan’da yapılması gereken 10 şey

Dalyan'a gelenler için pek çok alternatif aktivite bulunuyor. Bunlardan bizim aklımıza gelen ilk 10 tanesini bu yazıda derledik. İşte Dalyan'da yapılması gereken 10 şey.

Kuş Gözlemciliği

Deniz, doğa ve tarih konusunda bir cennet olan Dalyan’ın bir diğer doğal zenginliği de Kuş Gözlemciliği. Bölgede bulunan yüzlerce kuş türü, kuş meraklılarının karşısına, mükemmel bir alternatif etkinlik olarak çıkıyor.

Dalyan’a nasıl gidilir?

Muğla'nın Ortaca ilçesinde bulunan Dalyan'a ulaşmak çok kolay. Dalyan'a alternatif ulaşım yöntemlerini yazımızda..

Dalyan-Ortaca Minibüs Saatleri

Dalyan ile Ortaca arasındaki minibüs seferlerinin gün ve saatlerini buradan okuyabilirsiniz.

Avrupa’nın en iyi plajı, İztuzu Plajı

Dalyan denilince akla ilk gelen gidilecek yer şüphesiz İztuzu Plajı . Avrupa’nın en iyi...

Popüler Kategoriler

Yorumlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

tr_TRTurkish