Kuş Gözlemciliği

Deniz, doğa ve tarih konusunda bir cennet olan Dalyan’ın bir diğer doğal zenginliği de Kuş Gözlemciliği. Bölgede bulunan yüzlerce kuş türü, kuş meraklılarının karşısına, mükemmel bir alternatif etkinlik olarak çıkıyor.

Dalyan’ın bir başka özelliği de mükemmel bir kuş merkezi olması. Köyceğiz gölü ile gölü denize bağlayan 12 km.uzunluğundaki Dalyan Kanalları’nda 200’ü aşkın kuş türü bulunuyor ve bunların birçoğu bu bölgede yumurtluyor. Bölgede, Asarlık Mevkii olarak adlandırılan alan kuş yumurtlama ve üreme alanı konumunda.

Dalyan Kanalları ile Köyceğiz Gölü’nde bulunan bazı kuş türleri ise şunlar.

Dalyan'da kuş gözlemciliği
Sibirya Kazı

Öncelikle Dalyan’a özgü olan Yalı Çapkını. Bunun yanı sıra, Göçmen Kuşlar, Ördek, Yabankazı, Sakarmeke, Bıldırcın, Karabatak, Martı, Göçer olarak Üveyik, Kuğu, Çavuşkuşu, Bozcabatık, Tarlakuşu, Çalıkuşu, Saka, İspinoz, Sığırcık, Kızkuşu, Yağmurcu, Flamingo, Serçe, Karga, Alacakarga, Sutavuğu (börüllü), Alakanat, Güvercin, Keklik, Sarıkuşu ve Gökkarga ile Deniz Kuşları, Çinçinkarabaş, Kaderkuşu, Kızkuşu, Dümbe, Kazgarakulak, Balıkçılkuşu, Ördeklerin tüm türleri, Denizhorozu, Pelikan, Flamingo, Küçük Balaban, Küçük Kartal, Yılan Kartalı, Küçük Kerkenez, Gülen Sumru, Arı Kuşu, Çeltikçi, Ergüvani, Alaca Balıkçıl, Kılangıç, Saz Bülbülü ve Sibiryakazı gibi türler bulunuyor. Dalyan’da görülebilen bazı nadir türleri görmek ve görüntülemek için her yıl Dünya’nın pekçok yerinden çok sayıda insan geliyor.

Dalyan'da kuş gözlemciliği
Yılan Kartalı

Ayrıca, Sarıgerme, Akdoğan Ovası, Okçular ve Kemaliye’de leyleklerin merkezi konumunda. Buralarda bulunan hem doğal hem de yapay yuvaların sahipleri, Mart ayı itibariyle buraya geliyor ve göz zamanlarına kadar burada kalarak yumurtluyorlar.

Kuş Gözlemciliği için Dalyan’da tekne turları düzenleniyor. Bunun yanı sıra bireysel olarak da kiralayabileceğiniz tekneler ile kuş gözlemciliği yapabileceğiniz alanlara gidebilirsiniz.

Kuş Gözlemciliği yaptınız sırada, bölgede yaşayan çok sayıda sürüngen ve böcek türü de karşınıza çıkacak. Bu yönden de Dalyan hayvanları doğal yaşantılarında incelemek için müthiş bir fırsat sunuyor.

Tabii unutmadan, Dalyan yaz, kış ve mevsimsel olarak pekçok göçmen kuş türünün konakladığı bir alan olduğu için her mevsim burada göreceğiniz kuş türü de değişim gösterecektir. Bu yönüyle de kuş gözlemciliği için farklı mevsimlerde mutlaka Dalyan’a geliniz.

Related Stories

Discover

Dalyan’a nasıl gidilir?

Muğla'nın Ortaca ilçesinde bulunan Dalyan'a ulaşmak çok kolay. Dalyan'a alternatif ulaşım yöntemlerini yazımızda..

Dalyan-Ortaca Minibüs Saatleri

Dalyan ile Ortaca arasındaki minibüs seferlerinin gün ve saatlerini buradan okuyabilirsiniz.

Avrupa’nın en iyi açık alanı; İztuzu Plajı

İztuzu Plajı, dev kaplumbağalar “Caretta Caretta”lar ile Dalyan’ın dünyaca ünlü markası konumunda. 5,5 km....

Sıradışı bir aşkla doğan şehir; Kaunos

3 bin yıl önce sıradışı bir aşk ile doğan bir şehir Kaunos, bugün milyonlarca...

Krallar yüksekten bakar

Türkiye’nin dünyadaki en önemli görselleri arasında yer alan Dalyan Kaya Mezarları, her yıl milyonlarca...

Kanallar ile çevrelenmiş bir cennet; Dalyan

Dalyan Muğla’nın Ortaca ilçesine bağlı antik dönemlere ait tarihi yapılara ve muhteşem doğal güzelliklere...

Popular Categories

Comments

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here