Muhteşem Manzaralar, Muhteşem Fotoğraflar

Dalyan ve bölgesi fotoğraf meraklıları için de adeta bir hazine. Bu yazı da Dalyan ve yakın bölgelerdeki fotoğraf çekim alanlarına yer verdik.

Yıllardır Dünya’nın aklına kazınan manzara; Radar Tepe

Dalyan'da nerede fotoğraf çekilir?

Dalyan kanallarının uzun yıllardır bilinen fotoğrafı olan bu nokta, Radar Tepe olarak bilinir. Havanın açık olduğu zamanlar İztuzu Plajı, Sülüngür görü, Dalyan Kanalları, Çandır, Dalyan, Köyceğiz Gölü ve Köyceğiz’in çok net gözüktüğü bu alan Türkiye’nin pekçok tanıtım görselinde yer alır.

Ulaşım: Karayolu ile İztuzu’na giderken Gökbel’e geçtikten sonra Aşı Koyu&Kargıcık Koyu yoluna sapılır. Tepe bir noktaya geldiğinizde sağda bulunan tepedeki bina ve antene doğru geniş bir toprak yol ayrılır. O yolu takip ettiğinizde buraya ulaşırsınız. Yolun zemini çok iyi değil ve bazı araçlar çıkamıyor. Bu yüzden aracınız çok iyi değilse yürümek zorunda kalabilirsiniz.

Mesafe: Dalyan’a yaklaşık 12 km.

Dikkat: Fotoğraf çekilen alan kayalık, bu yüzden dikkatli olun.

Dünya’da böyle yer varmıymış dedirten nokta; Çandır Teras

Dalyan'da nerede fotoğraf çekilir?

Özellikle son yıllarda bu açıdan çekilen fotoğraflar sosyal medya ve internet ortamında adeta patlama yaptı. Dalyan deltasının tamamını ayaklarınızın altına bırakan, tam anlamı ile büyüleneceğiniz bir manzara. Hava açıkken Rodos adasının net gözüktüğü Çandır Teras’ta, İztuzu Plajı, Dalyan Deltası, Dalyan, açık havalarda da Köyceğiz Gölü ve ile Köyceğiz net bir biçimde gözüküyor.

Ulaşım: Dalyan’dan karayolu ile feribota binip Çandır tarafına geçeceksiniz. Dalko İskelesindeki feribot ile geçmeniz daha pratik olacaktır. Ardından Çandır içinden geçip, Ekincik’e dağ yolundan gidecekiniz. Toprak yolda “Plaj” tabelasını takip ederseniz tepeye ulaşacaksınız.

Mesafe: Dalyan’a yaklaşık 10 km.

Dikkat: Fotoğraf çekilen alan kayalık ve uçurum yani tehlikeli. Geçmiş yıllarda ne yazık ki alanda kazalar olmuş. Bu yüzden çok dikkatli olun, ortamın büyüsü ile daha farklı açıdan fotoğraf çekmeniz olası kazaları da beraberinde getirebilir. Ayrıca fotoğraf çekilen alan tapulu bir arazi. Şu an geçişe izin veriliyor ancak ilerleyen yıllarda kapatılabilir.

Dolunay’ın muhteşem büyüsü; Sülüngür Gölü

Dalyan'da nerede fotoğraf çekilir?

Daha çok yerli halkın piknik yapmak amacıyla kullandığı Sülüngür Gölü, gündüz ve gün batımı fotoğrafları içinde uygun bir mekan. Eğer kuş gözlemciliğine merakınız varsa, göldeki sazlıklarda sabırlı olursanız çok farklı kuş türlerini görüntüleyebilirsiniz. Ancak buranın bir başka özelliği de dolunay fotoğrafları. Burada uykusuz kaldığınıza değecek şekilde, inanılmaz kareler elde edebilirsiniz.

Ulaşım: Dalyan’dan karayolu ile İztuzu’na giderken yol kenarında bulunuyor. Ayrıca bisiklet ile de gidilebilecek bir nokta.

Dikkat: İztuzu yolu dar bir yol, bu yüzden özellikle geceleri çok dikkatli araba kullanın.

Mesafe: Dalyan’a yaklaşık 12 km.

Gün batımının büyüsünün yakalandığı yer; Kargıcak Koyu

Dalyan'da nerede fotoğraf çekilir?

Kargıcak Koyu bölgedeki en sakin koylar arasında yer alıyor. Yolunun toprak olması, yakın planda Aşı ve İztuzu gibi daha bilindik koyların bulunması gibi nedenlerle hem hafta içi hem de hafta sonu çok fazla insanın bulunmadığı Kargıcak, özellikle gün batımında mükemmel bir manzara çıkartıyor karşınıza. Burada güneşin yavaş yavaş karşıdaki adacık ve deniz ile buluşmasını ve ortaya çıkan büyülü renkleri görüntüleyebilirsiniz.

Ulaşım: Dalyan’dan karayolu ile İztuzu’na gelirken, Gökbel’i geçtiğinizde Kargıcak Koyu diye yazan tabelayı göreceksiniz.

Mesafe: Dalyan’a yaklaşık 13 km./5 km.si toprak yol.

Dikkat: İztuzu yolu dar bir yol, bu yüzden özellikle geceleri çok dikkatli araba kullanın. Ayrıca Kargıcak’a ulaşımı sağlayan toprak yol oldukça dik ve yumuşak zemin. arabanızı kullanırken çok dikkatli olun.

Dalyan’ı bir de bu açıdan bakın; Kaunos

Dalyan'da nerede fotoğraf çekilir?

Dalyan’ın ilçe Merkezi ve kanalları da büyüleyici bir fotoğraf alanı. Kaunos Antik Kenti’ndeki tarihi tiyatrodan yukarı çıktığınızda sizi muhteşem bir Dalyan ve kanalların manzarası bekliyor. Buradan Dalyan şehir merkezini net görebilir, Dalyan Kanllarını İztuzu Plajı’na kadar bu açıdan görüntüleyebilirsiniz.

Ulaşım: Tekne, Feribot yada sandal ile Çandır tarafına geçiniz. Araç ile geçecekseniz Dalko İskelesi’nden feribot ile, yaya olarak geçecekseniz, yine Dalko iskelesinden Feribot ya da Kral Çay Bahçesi’nden sandallar ile geçmeniz pratik olacaktır. Ardından yolu takip edince Kaunos Antik Kenti’ne ulaşacaksınız. Kent içerisindeki tarihi tiyatronun üzerindeki tepeye tırmanacaksınız.

Mesafe: Feribot ile geçtikten sonra araç ile yaklaşık 5 dk./yürüyerek yaklaşık 20 dk.lık yol gideceksiniz. Ardından Tiyatro’nun üzerinde yaklaşık 20 dakikalık bir yol yürüyeceksiniz.

Dikkat: Yabani ot, diken ve yaz aylarında akrep/yılan türü zararlı hayvan türleri ile karşılaşabilirsiniz. Ona göre ayakkabı ve kıyafet tercihi yapınız.

Diğer Yazılar

Bazı Başlıklar

10 must-see places in Köyceğiz

"10" bölümünde bu hafta Köyceğiz'i ele aldık. Birçok gezilecek ve görülecek yeri olan Köyceğiz'in aklımıza gelen ilk 10 görülmesi gereken yerini derledik. İşte Köyceğiz'e gelenlerin görmesi gereken 10 yer.

10 things to do in Dalyan

Dalyan'a gelenler için pek çok alternatif aktivite bulunuyor. Bunlardan bizim aklımıza gelen ilk 10 tanesini bu yazıda derledik. İşte Dalyan'da yapılması gereken 10 şey.

Bird Watching

Another natural richness of Dalyan, a paradise in the sea, nature, and history, is Bird Watching. Hundreds of bird species in the region come across as an excellent alternative activity to bird enthusiasts.

How to get to Dalyan?

Muğla'nın Ortaca ilçesinde bulunan Dalyan'a ulaşmak çok kolay. Dalyan'a alternatif ulaşım yöntemlerini yazımızda..

Dalyan-Ortaca Minibus Hours

You can read the days and times of minibus services between Dalyan and Ortaca here.

Best beach in Europe, Iztuzu Beach

Dalyan denilince akla ilk gelen gidilecek yer şüphesiz İztuzu Plajı . Avrupa’nın en iyi...

Popular Categories

Yorumlar

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

en_GBEnglish