Doğal Afrodizyak; Mavi Yengeç

Dalyan, Doğal afyodizyak etkisi ile bilinen, Yurtdışında lüks olarak görülen ve çok pahalıya alınabilen Mavi Yengeç’in dünyadaki en önemli üreme alanı.

Anavatanı Güney Amerika olan Mavi Yengeç, günümüzde ise dünya genelinde Dalyan ile adı anılan bir deniz ürünü.

Rivayete göre vaktinde Güney Amerika’dan bölgeye gelen büyük yük gemileri, yola çıkmadan önce tanklarına aldıkları sularda Mavi Yengeç’in yumurtası da bulunuyormuş. Gemilerle ile birlikte gelen sularla da Mavi Yengeç’in yumurtası gelmiş.

Mavi Yengeç’in yetişmesi için mükemmel bir doğaya sahip olan Dalyan Kanalları, İztuzu Plajı, Sarıgerme başta olmak üzere civar koylar bugün bu türün dünyanın en önemli üreme alanları olarak gösteriliyor. Bu bölgelerin haricinde Antalya’nın Demre ilçesinde de bulunuyor ancak bu bölge kadar yoğun değil. Son yıllarda da aşırı avlanma nedeniyle Demre bölgesinde yok olma tehlikesi ile karşı karşıya. Yine Türkiye’de Muğla-Milas, Adana, Çanakkale bölgesinde de görülüyor.

Adını kabuğundaki, ayakları ve makasındaki mavi renk tonundan alan tür, Caretta Caretta’larında en önemli besin kaynağı.

Et kalitesi ve ekonomik değeri bakımından birçok ülkede lüks bir gıda maddesi olan Mavi Yengeç, Dalyan’da DALKO Su Ürünleri Kooperatifi tarafından yurt dışına ihraç edilerek ülke ekonomisine de çok ciddi gelir sağlıyor.

MAVİ YENGEÇ, YURT DIŞINDA ÇOK LÜKS VE PAHALI

Yurt dışında lüks restaurantlarda çok pahalıya bulunabiliyor. Ancak Dalyan’da ise Dalko Su Ürünleri Kooperatifi’nin yanı sıra birçok tesiste çok uygun fiyata alınabiliyor.

Yüksek protein değeri nedeniyle doğal afrodizyak olarak adlandırılan Mavi Yengeç, genel olarak ızgarada pişiriliyor.

Dalyan’da gezi tekneleri özel Mavi Yengeç turları düzenliyorlar ve bu turlara katılanlar tutup teknede yiyebiliyorlar.

(Uyarı: Daha önce Mavi Yengeç yemediyseniz, fazla tüketmeyin. Çok tüketilmesi halinde vereceği aşırı enerji vücudunuzda kaşıntıya neden olabilir 🙂 )

Mavi Yengeç ile yapılabilecek yemekler için sitemizdeki Ne Yenilir? bölümünü ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Yazılar

Bazı Başlıklar

Köyceğiz’de görülmesi gereken 10 yer

"10" bölümünde bu hafta Köyceğiz'i ele aldık. Birçok gezilecek ve görülecek yeri olan Köyceğiz'in aklımıza gelen ilk 10 görülmesi gereken yerini derledik. İşte Köyceğiz'e gelenlerin görmesi gereken 10 yer.

Dalyan’da yapılması gereken 10 şey

Dalyan'a gelenler için pek çok alternatif aktivite bulunuyor. Bunlardan bizim aklımıza gelen ilk 10 tanesini bu yazıda derledik. İşte Dalyan'da yapılması gereken 10 şey.

Kuş Gözlemciliği

Deniz, doğa ve tarih konusunda bir cennet olan Dalyan’ın bir diğer doğal zenginliği de Kuş Gözlemciliği. Bölgede bulunan yüzlerce kuş türü, kuş meraklılarının karşısına, mükemmel bir alternatif etkinlik olarak çıkıyor.

Dalyan’a nasıl gidilir?

Muğla'nın Ortaca ilçesinde bulunan Dalyan'a ulaşmak çok kolay. Dalyan'a alternatif ulaşım yöntemlerini yazımızda..

Dalyan-Ortaca Minibüs Saatleri

Dalyan ile Ortaca arasındaki minibüs seferlerinin gün ve saatlerini buradan okuyabilirsiniz.

Avrupa’nın en iyi plajı, İztuzu Plajı

Dalyan denilince akla ilk gelen gidilecek yer şüphesiz İztuzu Plajı . Avrupa’nın en iyi...

Popüler Kategoriler

Yorumlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

tr_TRTurkish