Kanallar ile çevrelenmiş bir cennet; Dalyan

Dalyan Muğla’nın Ortaca ilçesine bağlı antik dönemlere ait tarihi yapılara ve muhteşem doğal güzelliklere sahip şirin bir tatil beldesidir.

Son yıllarda Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biri haline gelen Dalyan, Muğla il sınırları içinde bulunan Bodrum, Marmaris, Datça, Fethiye, Göcek gibi tatil kentleri ile turizm açısından yarışmaya başlamıştır.

Mitolojik çağlardan günümüze kadar gelmiş olan kendine özgü coğrafyasıyla, özel bitki ürünleri ve deniz ürünlerinin bulunduğu cennetin yeryüzündeki halidir. Kaunos’un antik Kenti olan Dalyan, büyüleyici tarihinin dokusu mavinin ve yeşilin her tonunun buluştuğu bir bölge olarak gizemi ve çekiciliğiyle günümüzün gözde turizm merkezlerinin başında gelmektedir.

Dalyan hakkında

Henüz bakir olan doğası kendine has esrarengiz, sessiz ve büyüleyici havasıyla doğa severlerin sıklıkla tercik ettikleri yörelerimizdendir. Çevre korumacıları tarafından ekolojik olarak Dünyadaki ilk on merkezden biri olan Dalyan çöküntülü alanların, bataklık ve lagünerin ve çay kenarlarında bulunan güzel bir kasabadır. Zengin bitki örtüsü ve tarım alanları ile çevrili olan kasabanın 5000 civarında nüfusu, yaz aylarında 20 binin üzerine ulaşmaktadır. Dünyaca ünlü Sting ve Dustin Hoffman’ın da ziyaret ettiği Dalyan, kanalları, plajı, kaya mezarları, kaplıca suları ve mistik havasının yanı sıra mavinin, yeşil ve güneş ile birleştiği bu yöremize olan ziyaretinizde mutlaka görmeniz gereken bir çok nokta bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi olan ve Caretta Caretta kaplumbağalarının yumurtalarını bıraktığı Dalyan İztuzu Plajı, The Times gazetesi 5,5 km lik sahil şeridi ile Dünyanın en iyi açık alanı ilan etmiştir..

Fotoğraf: Mete Sönmez
Sonraki İçerikKrallar yüksekten bakar

Related Stories

Discover

Dalyan’a nasıl gidilir?

Muğla'nın Ortaca ilçesinde bulunan Dalyan'a ulaşmak çok kolay. Dalyan'a alternatif ulaşım yöntemlerini yazımızda..

Dalyan-Ortaca Minibüs Saatleri

Dalyan ile Ortaca arasındaki minibüs seferlerinin gün ve saatlerini buradan okuyabilirsiniz.

Avrupa’nın en iyi açık alanı; İztuzu Plajı

İztuzu Plajı, dev kaplumbağalar “Caretta Caretta”lar ile Dalyan’ın dünyaca ünlü markası konumunda. 5,5 km....

Sıradışı bir aşkla doğan şehir; Kaunos

3 bin yıl önce sıradışı bir aşk ile doğan bir şehir Kaunos, bugün milyonlarca...

Krallar yüksekten bakar

Türkiye’nin dünyadaki en önemli görselleri arasında yer alan Dalyan Kaya Mezarları, her yıl milyonlarca...

Kanallar ile çevrelenmiş bir cennet; Dalyan

Dalyan Muğla’nın Ortaca ilçesine bağlı antik dönemlere ait tarihi yapılara ve muhteşem doğal güzelliklere...

Popular Categories

Comments

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here