Avrupa’nın en iyi plajı, İztuzu Plajı

Dalyan denilince akla ilk gelen gidilecek yer şüphesiz İztuzu Plajı . Avrupa’nın en iyi açık alanı ve Avrupa’nın en plajı seçilen, her yıl milyonlarca turistin geldiği İztuzu Plajı’na, Dalyan’a gelince mutlaka uğramanız gerektiğini zaten söylememize gerek yok.

5,4 kilometre uzunluğundaki plaj, Dünya’daki pekçok tatil blogları, gazete ve internet sitelerinde Dünya’nın en iyi plajları arasında gösteriliyor. 1980’li yıllarda otel inşaatına başlanılan ancak ilerleyen yıllarda koruma altına alınan plajda yapılaşma olmaması ve günümüzde Türkiye’nin ve Dünya’nın en iyi korunan plajlarından olması ile de dikkat çekiyor.

Plaj iki bölümden oluşuyor. Karayolu ile ulaşım olmayan ve sadece teknelerle gidilebilen alan özellikle yabancı turistlerin yoğun şekilde tercih ettiği alan.

Genel olarak yerel halkın tercih ettiği karayolu ile ulaşılan bölüme ise Dalyan’dan Sülüngür gölü etrafındaki muhteşem manzaradan Gökbel üzerinden gidilebiliyor. Yaklaşık 12 km.lik yolun pekçok noktasında mükemmel bir manzara size eşlik ediyor.

NEDEN GİDİLMELİ?

İztuzu Plajı’na her yıl Dünya’nın birçok bölgesinden milyonlarca turist geliyor. The Times Gazetesi tarafından Avrupa’nın en iyi açık alanı seçilen plaj, yine yakın zamanda Avrupa’nın en iyi plajı seçilen Dünya’da en iyi korunan plajlar arasında gösteriliyor. Alabildiğine uzanan altın sarısı kumları, bir tarafında Dalyan Kanalları bir tarafından Akdeniz ile mükemmel bir doğa harikası olarak çıkıyor karşınıza. Ayrıca şanslı iseniz, tedavisi tamamlanmış Deniz Kaplumbağaları’nın denize bırakılma anını da canlı olarak görebiliyorsunuz.

NOEL KUTLAMASI

Plajın bir diğer özelliği Noel zamanı Dalyan, Ortaca ve civar ilçelerdeki yabancıların birleşerek Noel Kutlaması yaptıkları alan olması. Her yıl Aralık Ayı’nda Yüzlerce kişinin akın ettiği plaja gelenler, denize girerek Noel’i bu eşsiz manzara da kutlamanın zevkini de yaşıyorlar.

İztuzu Plajı
İztuzu Plajı’nın karayolu ile ulaşılmayan bölümüne gitmek için Dalyan Merkez’den tekneler kalkıyor. Bu teknelerle müthiş bir manzara eşliğinde yaklaşık 40 dakikalık yolculuk sonrası İztuzu Plajı’na ulaşabiliyorsunuz.

NASIL GİDİLİR?

Tekne ile gidilen bölüme gitmek isteyenler için, Dalyan Merkez’de çeşitli kooperatiflere ait tekneler yaklaşık 15’şer dakika ara ile hareket ediyor. Dolmuş tekne ile işleyen bu teknelerle eşsiz Dalyan kanallarından yaklaşık 40 dakikalık bir yolculuk sonrası plaja ulaşabiliyorsunuz. Plajda duş, tuvaletler, kafeterya, şezlong ve şemsiye bulunuyor. Alabildiğine uzayan İztuzu plajının en uç noktası olan alanın ne yazık ki kumsal olması nedeniyle ağaç türü gölgelik alan ise bulunmuyor.

Karayolu ile gidilen bölüm için, eğer aracınız ile gelmediyseniz, Dalyan Merkez’den minibüs seferler bulunuyor. Kendi aracınızla gidecekseniz ise, Sulungur gölü, Gökbel istikametinden 12 kilometrelik bir yolu kat etmeniz gerekiyor. Burada da duş ve tuvaletler ile kafeterya bulunuyor. Ayrıca otoparkta yer alıyor. Bu alanda ağaçlık bölge de yer alıyor. Plajdaki şezlong ve şemsiyelere alterantif olarak bu ağaçlık alanda da oturabiliyorsunuz.

Karayolu ile gidilen bölüme gelenler 2-3 dakikalık yürüyüş ile Caretta Caretta Hastanesi’ne gidip, burada tedavi gören Deniz Kaplumbağalarını da yakından görebiliyorlar.

İZTUZU PLAJI’ NDA NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

  • Plaj Caretta Caretta’ların en önemli yumurtlama alanı. Bu yüzden plajda belirlenen alanlar dışında güneşlenmek yasak. Buralara örtü, şemsiye vb.kesinlikle koymayın.
  • Yine Caretta Caretta’ların yumurtlama alanı olduğu için, akşam 20.00 ile sabah 08.00 saatleri arası giriş yasak. Bu saatlerde plaja giderseniz giremeyeceksiniz.
  • Tekneler ile plaja çıkmadan kıyıda bulunursanız da Caretta Caretta’ların yumurtlama alanı olduğu için ışık kesinlikle yakmayınız.
  • Plaja motorlu araçlarla girilmesi yasak. Bu yüzden motosiklet vb.araçlarınızı kesinlikle kum üzerinde sürmeyiniz.
  • Plaj Türkiye’nin ve Dünya’nın en iyi korunan plajları arasında. Plaja geldiğinizde lütfen sizde bu özelliğini sürdürmesi için korumacı davranın.

Diğer Yazılar

Bazı Başlıklar

Köyceğiz’de görülmesi gereken 10 yer

"10" bölümünde bu hafta Köyceğiz'i ele aldık. Birçok gezilecek ve görülecek yeri olan Köyceğiz'in aklımıza gelen ilk 10 görülmesi gereken yerini derledik. İşte Köyceğiz'e gelenlerin görmesi gereken 10 yer.

Dalyan’da yapılması gereken 10 şey

Dalyan'a gelenler için pek çok alternatif aktivite bulunuyor. Bunlardan bizim aklımıza gelen ilk 10 tanesini bu yazıda derledik. İşte Dalyan'da yapılması gereken 10 şey.

Kuş Gözlemciliği

Deniz, doğa ve tarih konusunda bir cennet olan Dalyan’ın bir diğer doğal zenginliği de Kuş Gözlemciliği. Bölgede bulunan yüzlerce kuş türü, kuş meraklılarının karşısına, mükemmel bir alternatif etkinlik olarak çıkıyor.

Dalyan’a nasıl gidilir?

Muğla'nın Ortaca ilçesinde bulunan Dalyan'a ulaşmak çok kolay. Dalyan'a alternatif ulaşım yöntemlerini yazımızda..

Dalyan-Ortaca Minibüs Saatleri

Dalyan ile Ortaca arasındaki minibüs seferlerinin gün ve saatlerini buradan okuyabilirsiniz.

Avrupa’nın en iyi plajı, İztuzu Plajı

Dalyan denilince akla ilk gelen gidilecek yer şüphesiz İztuzu Plajı . Avrupa’nın en iyi...

Popüler Kategoriler

Yorumlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

tr_TRTurkish