Avrupa’nın en iyi açık alanı; İztuzu Plajı

0
466
İztuzu Plajı

İztuzu Plajı, dev kaplumbağalar “Caretta Caretta”lar ile Dalyan’ın dünyaca ünlü markası konumunda. 5,5 km. uzunluğundaki Kumsalın bir ucunda İztuzu Plajı tesisleri, öteki ucunda da Dalyan Ağzı Günübirlik Plaj Tesisleri yer alıyor.

İztuzu Plajı

Dalyan’dan karayolu ile Sülüngür gölü ve köylerin arasından İztuzu Plajı tesisleri’ne ulaşılabiliyor. Buranın bir özelliği de Deniz Kaplumbağaları Rehabilitasyon Merkezi’nin bulunması. Merkezde Caretta Caretta’ları ve diğer Su Kaplumbağası türlerini canlı olarak görmek mümkün. İztuzu Dalyan ağzı plajına kanaldan da, sürekli sefer yapan motorlarla gidebilirsiniz. Dalyan Kanalları ile Akdeniz’i birbirinden ayıran İztuzu Plajı’nda hem tatlı suda, hem de tuzlu suda yüzmeniz mümkün. Denize girip, kumsalda güneşlendikten sonra ister deniz tarafında tuzlu suda, isterseniz gölün tatlı suyunda serinleyebilirsiniz.

Her iki bölümde de büfeler, soyunma kabinleri, duşlar, tuvaletler, şezlong ve şemsiyeler bulunuyor. Ancak plaj Caretta Caretta’ların yumurtlama alanı olduğu için belirlenen alanlar dışında şemsiye kullanılamıyor.

Ve Caretta Carettalar. İztuzu Plajı’nda hemen her mevsim Caretta Carettalar, yavruları ve Nil Kaplumbağası ile karşılaşabilirsiniz.

Fotoğraflar: Mete Sönmez

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here