150milyon yıldır buraların sahibi onlar

Bilinen en eski deniz kaplumbağası fosili 150 milyon yıl öncesine ait. Bu da onları dünyanın en eski canlılarından yapıyor. Yılda 15.000 km’den fazla yol kat eden Caretta Carettalar’ın en büyük özelliği, yumurtlamak için yumurtadan çıktıkları ve ilk kez dünyayı gördükleri kumsala dönmeleri.

Dişi caretta caretta’lar 2-3 yılda bir yaklaşık 150 yumurta üretirler. Birkaç ay içinde yavrular ortaya çıkar. Yavrular yuvadan çıktıktan sonra denize ulaşana kadar birçok tehlikeyi aşmak zorundalar. Bunların başında ise insanlara ait çöpler geliyor. İşaret parmağı kadar oylarıyla onların üzerinden atlamak, yengeç başta olmak üzere çeşitli hayvanlara yem olmamak ya da güneşe çok fazla maruz kalmamak için hemen denize girmek zorundalar. Zaten ortalama 1000 yavrudan sadece 1 tanesi yetişkinliğe erişebiliyor.

Ortalama 70 – 140 kg ağırlığa ulaşan Caretta Caretta’ların kabuk boyları ise, 1 metreye kadar çıkabilirken, 70 yıl yaşayabiliyorlar.

Caretta caretta’ların soyları tükenme tehlikesi altında ve insanlar onlar için en büyük tehlikeyi oluşturuyor. Özellikle balıkçı ağları ve bilinçsiz avlanma yüzünden yaşam alanlarını kaybediyorlar.

İztuzu Plajı’da Caretta Carettaların dünyadaki en önemli ürediği kumsal. Bu yüzden İztuzu plajına akşam saat 20.00 ile sabah saat 08.00 arasında, insanlar giremiyor. Üreme yani yumurta bırakma döneminde, evcil hayvanlar da kesinlikle buraya sokulmuyor. Çünkü, kumları eşeleyip, yumurtalara zarar vermeler çok olası.

Son not, Dünya üzerindeki hiçbir kaplumbağa türünün artık dişleri yok! Ancak çeneleri oldukça kuvvetli ve inanın ısırılmayı istemezsiniz! Bu yüzden onları sakın beslemeyin!

Dalyan, bu eşsiz canlıları en yakından görebileceğiniz bir nokta. İztuzu sahilinde yüzerken onlardan bir tanesine rastlama olasılığınız çok yüksek. Ayrıca yine Dalyan sınırları içerisindeki Caretta Hastanesi’ni ziyaret ederek, burada tedavi gören Caretta Caretta başta olmak üzere Deniz Kaplumbağalarını yakından görebilir ve yaşantıları hakkında fikir sahibi olabilirsiniz…

Related Stories

Discover

Avrupa’nın en iyi açık alanı; İztuzu Plajı

İztuzu Plajı, dev kaplumbağalar “Caretta Caretta”lar ile Dalyan’ın dünyaca ünlü markası konumunda....

Sıradışı bir aşkla doğan şehir; Kaunos

3 bin yıl önce sıradışı bir aşk ile doğan bir şehir Kaunos,...

Krallar yüksekten bakar

Türkiye’nin dünyadaki en önemli görselleri arasında yer alan Dalyan Kaya Mezarları, her...

Kanallar ile çevrelenmiş bir cennet; Dalyan

Dalyan Muğla’nın Ortaca ilçesine bağlı antik dönemlere ait tarihi yapılara ve muhteşem...

Popular Categories

Comments

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here