150milyon yıldır buraların sahibi Caretta Caretta

Bilinen en eski deniz kaplumbağası fosili 150 milyon yıl öncesine ait. Bu da onları dünyanın en eski canlılarından yapıyor. Yılda 15.000 km’den fazla yol kat eden Caretta Carettalar’ın en büyük özelliği, yumurtlamak için yumurtadan çıktıkları ve ilk kez dünyayı gördükleri kumsala dönmeleri.

Dişi caretta caretta’lar 2-3 yılda bir yaklaşık 150 yumurta üretirler. Birkaç ay içinde yavrular ortaya çıkar. Yavrular yuvadan çıktıktan sonra denize ulaşana kadar birçok tehlikeyi aşmak zorundalar. Bunların başında ise insanlara ait çöpler geliyor. İşaret parmağı kadar oylarıyla onların üzerinden atlamak, yengeç başta olmak üzere çeşitli hayvanlara yem olmamak ya da güneşe çok fazla maruz kalmamak için hemen denize girmek zorundalar. Zaten ortalama 1000 yavrudan sadece 1 tanesi yetişkinliğe erişebiliyor.

Ortalama 70 – 140 kg ağırlığa ulaşan Caretta Caretta’ların kabuk boyları ise, 1 metreye kadar çıkabilirken, 70 yıl yaşayabiliyorlar.

Caretta caretta’ların soyları tükenme tehlikesi altında ve insanlar onlar için en büyük tehlikeyi oluşturuyor. Özellikle balıkçı ağları ve bilinçsiz avlanma yüzünden yaşam alanlarını kaybediyorlar.

İztuzu Plajı’da Caretta Carettaların dünyadaki en önemli ürediği kumsal. Bu yüzden İztuzu plajına akşam saat 20.00 ile sabah saat 08.00 arasında, insanlar giremiyor. Üreme yani yumurta bırakma döneminde, evcil hayvanlar da kesinlikle buraya sokulmuyor. Çünkü, kumları eşeleyip, yumurtalara zarar vermeler çok olası.

Son not, Dünya üzerindeki hiçbir kaplumbağa türünün artık dişleri yok! Ancak çeneleri oldukça kuvvetli ve inanın ısırılmayı istemezsiniz! Bu yüzden onları sakın beslemeyin!

Dalyan, bu eşsiz canlıları en yakından görebileceğiniz bir nokta. İztuzu sahilinde yüzerken onlardan bir tanesine rastlama olasılığınız çok yüksek. Ayrıca yine Dalyan sınırları içerisindeki Caretta Hastanesi’ni ziyaret ederek, burada tedavi gören Caretta Caretta başta olmak üzere Deniz Kaplumbağalarını yakından görebilir ve yaşantıları hakkında fikir sahibi olabilirsiniz…

Diğer Yazılar

Bazı Başlıklar

Köyceğiz’de görülmesi gereken 10 yer

"10" bölümünde bu hafta Köyceğiz'i ele aldık. Birçok gezilecek ve görülecek yeri olan Köyceğiz'in aklımıza gelen ilk 10 görülmesi gereken yerini derledik. İşte Köyceğiz'e gelenlerin görmesi gereken 10 yer.

Dalyan’da yapılması gereken 10 şey

Dalyan'a gelenler için pek çok alternatif aktivite bulunuyor. Bunlardan bizim aklımıza gelen ilk 10 tanesini bu yazıda derledik. İşte Dalyan'da yapılması gereken 10 şey.

Kuş Gözlemciliği

Deniz, doğa ve tarih konusunda bir cennet olan Dalyan’ın bir diğer doğal zenginliği de Kuş Gözlemciliği. Bölgede bulunan yüzlerce kuş türü, kuş meraklılarının karşısına, mükemmel bir alternatif etkinlik olarak çıkıyor.

Dalyan’a nasıl gidilir?

Muğla'nın Ortaca ilçesinde bulunan Dalyan'a ulaşmak çok kolay. Dalyan'a alternatif ulaşım yöntemlerini yazımızda..

Dalyan-Ortaca Minibüs Saatleri

Dalyan ile Ortaca arasındaki minibüs seferlerinin gün ve saatlerini buradan okuyabilirsiniz.

Avrupa’nın en iyi plajı, İztuzu Plajı

Dalyan denilince akla ilk gelen gidilecek yer şüphesiz İztuzu Plajı . Avrupa’nın en iyi...

Popüler Kategoriler

Yorumlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

tr_TRTurkish